środa, 18 listopada 2015

Ekologiczne sprzątanie domu jest łatwe i przyjemne.

 Po kilku latach stosowania jedynie naturalnych środków czyszczących mogę napisać, że wszelkie przewodniki dotyczące ekologicznego sprzątania domu troszkę przesadzają z ilością receptur na domowe środki czyszczące z użyciem octu i sody. Inna forma pasty z octu i sody na każdą czyszczoną powierzchnie jest nie potrzebna. W momencie gdy chcę coś wyczyścić (mam tu na myśli gładkie powierzchnie typu kafelki, krany itp.) spryskuję to wodą z octem (w spryskiwaczu mam zawsze uszykowaną wodę z octem, mniej więcej w stosunku 1:1). Następnie na wilgotną ściereczkę z mikrofibry nabieram trochę sody i czyszczę spryskaną powierzchnie. Można powtarzać spryskiwanie, i nakładanie świeżej sody aż do uzyskania pożądanego efektu. Nie trzeba się jednak bawić w żadne pasty. Piszę tutaj o tym ponieważ dużo osób pyta mi się czy ja mam czas na esd przy małym dziecku. A ja dzięki temu tego czasu mam więcej. Mam również więcej miejsca w szafkach oraz mniej czasu tracę na zakupy w drogeriach. Ekologiczne sprzątanie domu naprawdę jest proste, nie wymaga żadnej tajemnej wiedzy i co najważniejsze działa.
Dodam tylko, że jedynie przypalone garnki, patelnie i blachy traktuję troszkę inaczej: najpierw spryskuje wodą z octem, potem zasypuję spaleniznę sodą i zostawiam, a od czasu do czasu pryskam jeszcze raz wodą z octem aby się pieniło. Na koniec trzeba przy pomocy drapaka umyć garnek/blachę/patelnie.
Jedyny problem mamy z kabiną prysznicową i osiadającym się kamieniem. Ale nawet mój mąż raz się zdenerwowawszy kupił cifa i próbowała to dziadostwo z tej szyby ściągnąć i się nie udało. Kamień twardo na szybie osiadł i już. Jedynie boraksem udało mi się kamień jako tako usunąć, ale to było bardzo dużo pracy i szorowania.

Przy stosowaniu octu, warto pamiętać aby na koniec przetrzeć czyszczoną powierzchnię czystą ściereczką z naturalnym olejkiem eterycznym. Będzie ładnie pachniało. 

 
W butelce ze spryskiwaczem zawsze mam uszykowaną wodę z octem w proporcji 1:1

W ekologicznych sklepach kupuję większe paczki sody oczyszczonej.

 Ściereczka z mikrofibry to podstawa przy ekologicznym sprzątaniu domu.

 Naturalne olejki eteryczne które kupuję nie są najwyższej jakości. Jednak przy ekologicznym sprzątaniu domu dają radę. Do sporządzania kosmetyków polecała bym jednak inne marki :)

czwartek, 5 listopada 2015

Słodki smak dzieciństwa w postaci daktyli.



To że staram się nie używać w mojej kuchni cukru, nie oznacza, że mój syn biedaczek będzie miał odebrany słodki smak dzieciństwa ;) Większość deserów i przekąsek dla niego robię na bazie owoców (jestem owocomaniaczką :) Musy owocowe, oraz kisielki (z dodatkiem mąki ziemniaczanej) pichcę dla niego regularnie. Nie wszystkie owoce dają jednak słodycz. Taki rabarbar lub porzeczki potrafią mocno wykrzywiać buzię :) Miodu jeszcze Tadeo nie daję, na ksylitol jest za mały, syrop klonowy jest dosyć drogi, do syropu z agawy straciłam zaufanie więc podstawą słodkości w mojej kuchni stały się daktyle. Nie będę przytaczała tutaj jakie zbawienne dla naszego zdowia mają właściwości. Można o tym bardzo dużo poczytać w internecie, chociażby klikając w link poniżej. Ja chciała bym napisać o tym w jaki sposób wykorzystuję daktyle w mojej kuchni:

  • W internecie najczęściej jest mowa o syropie z daktyli który z łatwością można zrobić samemu. Wystarczy zalać na noc wrzątkiem daktyle, a rano je zmiksować. Taki syrop z daktyli można dodawać do wszystkiego. Jest naprawdę słodki, i ma fajny karmelowy posmak. Dodaję go jako sos do naleśników, lodów, ciast itp. Poza tym dolewam do kompotu, musów i koktajli.
  • Ponieważ rzadko kiedy pamiętam aby daktyle zalać na noc wodą, to dodaję daktyle w całości do musów owocowych na gorąco np. do musu jabłkowego. Daktyle w cieple się rozpadną, ale warto zmiksować całość aby dziecko tudzież dorosły nie pluł kawałkami skórki daktyli.
  • Daktyle w całości dodaję również do koktajli oraz musów z owoców surowych. Trzeba wtedy dłużej pomiksować na wyższych obrotach taki koktajl. Uwielbiamy mleko migdałowe z bananem i 1-2 daktylami, w połączeniu z kaszą jaglaną. Miksując wszystko otrzymuje się gęsty koktajl/budyń :)
  • Do kompotów staram się dodawać daktyle w postaci płynnej ale jeśli syropu nie mam to daktyle kroję drobno przed dodaniem do kompotu, po ugotowaniu kompot jest słodki, a daktyle słabo wyczuwalne.
  • Suszone daktyle służą nam również w roli cukierków. Gdy przychodzi ochota na coś słodkiego to wystarczy jeden daktyl aby się zasłodzić :)
Nie trzeba się obawiać daktyli jeśli ktoś ich jeszcze nie zna. Warto kombinować i dodawać wszędzie tam gdzie do tej pory był cukier. W internecie można znaleźć bardzo dużo przepisów na wypieki bez cukru za to z dodatkiem daktyli.
Warto sprawdzić czy daktyle które kupujemy nie są siarkowane lub konserwowane w inny sposób. Ja do tej pory miałam słaby dostęp do daktyli ekologicznych więc kupowałam daktyle ze zwykłej sklepowej półki. Większość producentów umieszcza na opakowaniu informacje "100% daktyle suszone" i żadnej mowy o konserwantach. Trochę mnie to dziwi bo z reguły ciężko kupić nie siarkowane bakalie w zwykłym sklepie. A tu wszędzie daktyle bez konserwantów. Napisałam więc emaila do jednej z firm której daktyle kupuję z pytaniem o tą kwestię. Jak na razie odpowiedzi się nie doczekałam. Gdy będę miała chwilę to jeszcze ten temat będę drążyła.
Jak tylko będę miała okazje to będę kupowała daktyle z zielonym listkiem na opakowaniu. Daktyle ze względu na to że są bardzo słodkie są dosyć wydajne, więc wyższa cena nie powinna odstraszać.

Link do wyczerpującego i ciekawego opisu daktyli: http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/daktyle-suszone-i-swieze-wlasciwosci-odzywcze-jakie-witaminy-zawieraja_36337.html

(10 listopada) Dodaję jeszcze link do artykułu o suszonych owocach jako alternatywie dla słodyczy :) o daktylach też tam poczytacie:
http://dziecisawazne.pl/suszone-owoce-naturalna-alternatywa-dla-slodyczy/

wtorek, 3 listopada 2015

O składnikach w kosmetykach


Postanowiłam przyjrzeć się moim eko kosmetyką. Już nie raz słyszałam, że takie kosmetyki to eko-ściema. Ja jednak patrze na to jak na mniejsze zło. Nawet jeśli dany kosmetyk nie jest idealny to na pewno jest lepszy od zwykłego kosmetyku ze sklepowej półki.
Poniżej umieszczam listę składników szamponu i płynu do kąpieli dla dzieci firmy Sylveco. Wiadomości o wszystkich składnikach szukałam w internecie. Sprawdzałam czy dany składnik jest pochodzenia naturalnego i czy wykazuje jakieś uboczne skutki szkodliwe dla człowieka.

Aqua – woda :)
Lauryl Glucoside - substancja rozpuszczalna w wodzie, bezpieczna dla środowiska, otrzymywana z kombinacji naturalnego kwasu glutaminowego i naturalnych kokosowych kwasów tłuszczowych, substancja łagodna dla skóry
Cocamidopropyl Betaine - jest pozyskiwany z oleju kokosowego, jest to natuaralny składnik, ale wzbudza pewne wątpliwości ponieważ jest podejrzewany o wywoływanie podrażnień, i reakcji alergicznych. Z tego wynika, że muszę dobrze spłukiwać mojego synka po kąpieli.
Coco-Glucoside - substancja hydrofilowa, bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie, bezpieczna dla środowiska - biodegradowalna, otrzymywana jest na bazie oleju kokosowego i cukrów owocowych.
Glycerin - substancja pochodzenia różnego, zaliczana do alkoholi. Może wysuszać skórę, i zapewne zależy to od tego z czego została pozyskana. 
Panthenol - prowitamina B5
Prunus Amygdalus Dulcis Oil - olej tłoczony ze słodkich migdałów
Cyamopsis Tetragonoloba Gum - guma guar, pozyskiwana z nasion
Lactic Acid – kwas mlekowy, substancja rozpuszczalna w wodzie, dzięki niemu słynne kąpiele w mleku mają taki zbawienny wpływ na skórę ;)
Sodium Benzoate – substancja konserwująca kosmetyk, która również jest dopuszczalna w przemyśle spożywczym, przeczytałam na jakimś portalu, że może podrażniać skórę.
Urea – mocznik
Salvia Sclarea Oil - olejek z szałwii muszkatołowej, zapewne dodany dla zapachu ponieważ opisywany kosmetyk ma delikatny szałwiowy zapach. 

Szukając powyższych informacji trafiłam na artykuł w którym było napisane, że tylko osoba profesjonalnie zajmująca się chemią, może ocenić czy dany kosmetyk jest bezpieczny ze względu na to, że składnik który sam w sobie może być nieszkodliwy, w połączeniu z innymi składnikami może stać się niebezpieczny.
Stosujemy ten kosmetyk od kilku tygodni i nie zauważyłam żadnych reakcji niepożądanych u mojego synka. Dodam, że płyn ten dodaję do kąpieli średnio dwa razy w tygodniu gdy trzeba umyć włoski Tadeo. Na co dzień pozostaliśmy przy olejku kokosowym, migdałowym oraz szarym mydle. Następnym razem gdy będę szukała jakiegoś płynu do mycia dla mojego dziecka postaram się znaleźć jeszcze bardziej naturalny i mniej skomplikowany w swoim składzie kosmetyk. Dam znać czy mi się udało :)